Europos Sąjungos fondai, logotipas Klaipėdos miesto savivaldybė, logotipas

KURTIESIEMS – NEĮTIKĖTINA ŽINIA!

google.com archyv. nuotrauka

Lietuvos kultūros sostine paskelbta Klaipėda, parengė programą „Neužšąlantis kultūros uostas 2017 m.“, kurią sudaro penkios svarbiausios neužšąlančios kultūros sritys : miestas, menas, istorija, klasika ir jūra. Programoje numatyta apie pusantro tūkstančio renginių, kurie džiugins klaipėdiečius ir miesto svečius. Ar tikrai visi galėsime jais džiaugtis?
Ne paslaptis, kad dažnai diskutuojama apie viešųjų erdvių bei renginių pritaikymą neįgaliesiems, o ypatingai turintiems fizinę negalią. Šį kartą miesto savivaldybėje susirūpinta ir klausos negalią turinčiais asmenimis.

STATISTIKA

Neįgaliųjų reikalų departamento programų koordinavimo ir įgyvendinimo skyriaus vyr. Specialistė Rasa Grigaliūnienė informavo, kad Lietuvoje yra 5673 visišką klausos negalią turinčių asmenų, kurie kreipėsi į Lietuvos kurčiųjų draugiją ir/ar gestų kalbos centrą. Iš jų 267 gyvena Klaipėdoje, 146 asmenys Klaipėdos rajone. O silpną klausą turinčių asmenų Lietuvoje yra 7 kart daugiau – apie 40 tūkstančių (A. Juciuvienė, Panevėžio kurčiųjų reabilitacijos centro direktorė).

GYVENA TARP KETURIŲ SIENŲ…

Lietuvos kurčiųjų draugija per ilgą savo gyvavimo laikotarpį kuria atskirą ir savitą kultūrą, tačiau vis tiek ragina savo narius prisijungti ir dalyvauti miestų visuomeniniame gyvenime. Anot Lietuvos kurčiųjų draugijos teisininkės ir referentės Ievos Rupšienės klausos negalią turintys asmenys nesilanko miesto renginiuose, nors ir labai norėtų. Priežastis paprasta – kam dalyvauti, jeigu gali matyti tik besikeičiantį vaizdą. Todėl tenka apsiriboti  pačios bendruomenės ir draugijos pastangomis organizuojamais ir/ar verčiamais renginiais.

 KLAIPĖDOS MIESTAS IMASI VEIKSMŲ

Apie nedrąsų  kurčiųjų bendruomenės prašymą pritaikyti miesto renginius ir jų poreikiams, buvo girdėta jau ne kartą. Tačiau tik dabar, Klaipėdos miesto tarybos nario, Neįgaliųjų reikalų tarybos pirmininko pavaduotojo Sauliaus Liekio inicijuotame tarybos posėdyje buvo atsižvelgta į kurčiųjų bendruomenės prašymus. Jo metu pritarta valstybinių renginių vertimui į gestų kalbą.  Pats iniciatorius džiaugiasi, kad pavyko „pralaužti ledus“ ir pagaliau  ne tik generuoti idėją, bet ir apjungti kilniam tikslui nusiteikusias miesto įstaigas.

Už Klaipėdos valstybinių švenčių organizavimą atsakingos BĮ „Klaipėdos miesto kultūros centras, Žvejų rūmai” direktorius, Alvydas Juozas Lenkauskas tikisi sklandaus bendradarbiavimo su Klaipėdos miesto gestų kalbos vertėjų centru ir su Klaipėdos kurčiųjų reabilitacijos centru. Direktoriaus teigimu „Visos valstybinės šventės privalo būti verčiamos į gestų kalbą, todėl jau dabar svarstomi techniniai sprendimai, kurie padės kuo optimaliau įgyvendinti iškeltą tikslą. O pirmas ir kurtiesiems pritaikytas renginys planuojamas jau vasario 16-tąją“.

 Mielieji, Lietuvos valstybės atkūrimo dieną švęskime visi kartu!

Parengė VšĮ SPIC

Skip to content