Europos Sąjungos fondai, logotipas Klaipėdos miesto savivaldybė, logotipas
Žemėlapiai neįgaliesiems. Ar jie paklausūs?

Žemėlapiai neįgaliesiems. Ar jie paklausūs?

Ar esate pastebėję vieną, neįgalų asmenį besivažinėjantį mieste ar lauko kavinukėje ramiai gurkšnojant kavą? O gal esate jį sutikę muziejuje? Kaip manote, kiek neregių lankosi miesto šventėse, koncertuose? O kiek klausos negalią turinčių asmenų sutinkate viešose renginiuose, konferencijose?
Atsakymai  aiškūs.

Kad ir kiek kalbama ir diskutuojama apie „draugišką” ir visapusiškai pritaikytą aplinką neįgaliesiems – rezultatų vis dar nematyti. Asmenys turintys negalią, labai retai išeina iš namų, o viena iš priežasčių – baimė ir nežinomybė, ar pavyks pasiekti tikslą saugiai ir be kliūčių.

Šiandieninėje Lietuvoje inicijuojama daugybė projektų, skatinančių prisidėti mažinant socialinę atskirtį. Keletą tokių idėjų yra jau įgyvendinta, reikia tikėtis, kad projektiniam finansavimui pasibaigus, bus ieškoma būdų plėtoti jas ir toliau.
Trumpai apžvelkime keletą iš jų.

„DISABLED ENABLED”

Kauniečio Šarūno Grigaliūno  projektas „Disabled enabled“ leidinio „BZN start“ konkurse buvo įvertintas kaip geriausias metų programėlių (app) startuolis. Ši aplikacija skirta neįgaliojo vežimėlyje sėdintiems žmonėms, kad jie galėtų mieste sudaryti maršrutus ir taip išvengtų nepatogumų. Nors Šarūnas programėlę kūrė sau, šiuo metu nemažai neįgaliųjų kelionių neįsivaizduoja be jos.
Programėlė tikrai informatyvi: turi daug sužymėtų objektų, įstaigų, muziejų, viešbučių, lankytinų vietų. Be to, ji apima ne tik Lietuvos teritoriją, bet ir visą pasaulį! Tad šios programėlės dėka, labai lengva planuoti keliones ir maršrutus vykstant į bet kurį pasaulio kampelį.
Programėlė turi kelis trūkumus: pirmiausia,  ji geriau veikia išmaniajame telefone, negu kompiuteryje. Nors šiais laikais, vargu ar tai galima pavadinti minusu. Antrasis, kiek svarbesnis trūkumas – pavadinimai.  Nėra pasirinkimo lietuvių kalbai. Kadangi programėlė veikia visame pasaulyje, o ir lankytinas vietas ir objektus gali žymėti ne būtinai pats programėlės autorius –  dauguma vietų pavadinimų yra vokiečių ir anglų kalbomis, tai gali sukelti sunkumų nemokantiems minėtų kalbų programėlės vartotojams. Įvertinkite patys : http://disabledenabled.eu/

„BE SLENKSČIŲ”

Lietuviškas projektas  „Be Slenksčių“ kaupia informaciją apie įvairaus pobūdžio pastatus, kultūros paveldo ir meno objektus, viešąsias erdves, kurios yra pritaikytos neįgaliesiems. Visa ši informacija yra prieinama adresu www.beslenksciu.lt.
Vienas iš projekto tikslų yra ir atkreipti viešųjų erdvių valdytojų dėmesį į šią visuomenės grupę bei skatinti objektų savininkus pritaikyti pastatus ir kitas viešąsias erdves neįgaliesiems.
Projekto svetainėje taip pat galima rasti specialiai judėjimo negalią turintiems žmonėms sudarytus rekomenduojamus maršrutus laisvalaikiui.
Deja, pastebimi ir tam tikri trūkumai. Nors žemėlapis orientuotas į Lietuvos miestus, jis pakankamai tuščias, o norint užregistruoti objektą (patirtis byloja 🙂 ), tenka skirti nemažai laiko smulkiai aprašant pastato ar vietos privalumus bei trūkumus.

„ŽALIEJI MARŠRUTAI BE KLIŪČIŲ”

Projekto „Žalieji maršrutai be kliūčių“ metu partneriai sujungė savo jėgas, kad padarytų gamtos turtus prieinamus žmonėms, turintiems judėjimo negalią. Pagrindiniai projekto numatyti tikslai buvo: sutvarkyti gamtos turizmo vietas  taip, kad jos taptų prieinamos ir žmonėms su negalia, išdalinti organizacijoms  7000 bukletų su turizmo žemėlapiais, išleisti techninės rekomendacijas, kaip pritaikyti gamtos turizmo infrastruktūrą neįgaliųjų poreikiams, turizmo paslaugų teikėjus  apmokyti atpažinti ir tinkamai aptarnauti žmonės su negalia.
Idėja ir pats projektas – šaunus. Nuostabią Lietuvos gamtą pamatyti ir didžiuotis ja turi teisę kiekvienas šalies pilietis bei atvykęs turistas.
Deja, nepavyko rasti informacijos, kaip po projekto įgyvendinimo  pasikeitė gamtos ir turizmo objektai. Ar tikrai visi tikslai buvo pasiekti ir judėjimo negalią turintiems asmenims tapo lengviau prieinami. Neturime galimybės pasiūlyti Jums susipažinti su šiuo projektu, nes jis savo svetainės neturi.

SIEKS TOBULINTI KLAIPĖDĄ

Klaipėdos miesto savivaldybėje taip pat ketinama diegti neįgaliesiems skirtas ženklinimo priemones. Pavyzdžiui, lankomiausiose miesto vietose ketinama įrengti informacinius stendus, kuriuose būtų tekstas rašomas ne tik didesnėmis raidėmis, bet galbūt ir Brailio raštu.
„Teatro aikštėje tokiu principu planuojama įrengti senamiesčio maketą. Taip pat yra numatyta pastatyti specialius informacinius ženklus – rodykles, kad neįgaliojo vežimėlyje sėdintys miestiečiai ar turistai žinotų, kad taip nurodytas maršrutas yra pritaikytas judėjimo negalią turintiems žmonėms”, – pasakojo Savivaldybės administracijos Projektų skyriaus vedėja Elona Jurkevičienė. (šaltinis: www.ve.lt)

Nepaisant vykdomų projektų trūkumų (kurie tikrai galėtų būti ištaisomi), džiaugiamės, kad apskritai yra vykdomos tokios programos, kuriomis stengiamasi palengvinti kasdienybę neįgaliesiems  ir mažinti jų socialinę atskirtį. Ir visai nesvarbu, kad jie labai panašūs arba, kad  tampa tik informacinėmis priemonėmis. Gal būt, sekančios iniciatyvos bus orientuotos į tai, kaip rasti savanorių asmeninio asistento veiklai, kaip ne tik šviesti, bet iš tiesų padėti neįgaliajam išeiti iš namų ir pamatyti bent jau savo miestą.

O jei ir Jūs žinote panašių projektų, kurių mes nepaminėjome, raginame visus aktyviai dalintis informacija ir padėti tiems, kam ta pagalba bus išties vertinga.

Parengė VšĮ SPIC

Skip to content